Veliki Lipljen iz reke Ljuče

Veliki Lipljen iz reke Ljuče

Druge polovine oktobra sa jednim delom svoje ekipe uputio sam se ka Crnoj Gori kako bih mušičario lipljena. Posetili smo nekoliko reka i pecali na njima.

Poslednja destinacija kao šlag na torti bila je reka Ljuča u kojoj plivaju prelepi lipljeni, mali, veliki i najveći. Usled kiše koja je padala pre našeg dolaska vodostaj je bio nešto jači, ali se voda svakim satom sve bolje nameštala. Jutro je bilo sveže, a tokom dana pravo miholjsko leto. Pecali smo nimfama u raznim slojevima vode, činilo se da su oni najveći u pomenutim uslovima bili u nešto većoj dubini. Dok smo se kretali uz reku i zastajali na izglednim mestima nizali su se sporadični ulovi prelepih lipljena. Nešto pre 14h u najtoplijem delu dana našao sam se na delu reke koji pruža nešto mirniji tok, ali sa većom dubinom. Prilagodio sam se terenu i stavio duži predvez. U nekoliko zabačaja bio sam siguran da radim pravu stvar i da se nimfa kreće tačno gde treba. Na dubini oko 2,5 metra mušicu je zaustavila riba blagim “čvrkom”. Podigao sam štap i osetio veliki otpor. Pomislio sam da možda nije tako krupan lipljen i da mi takav utisak stvara lagan pribor koji sam koristio i velika dubina. Minuti su prolazili, ali ja nisam mogao da ga odvojim od dna. Borio se veoma snažno, pumpao je u dubinu, uz povremene begove. Dodatno uzbuđenje i neizvesnost mi je stvaralo to što nisam mogao da vidim ribu, jer se sunce probijalo kroz grane i bacalo senku na površinu vode.
Nakon 9 minuta (zabeleženo GoPro kamerom) počeo je da gubi snagu i približio se površini gde uspevam da ga prihvatim meredovom i ujedno vidim prvi put. Bio sam impresioniran njegovim gabaritima, obzirom da sam imao prilike da upecam slične, nešto manje lipljene, ali je ovaj bio vanserijski. Prišao sam kolegama i onako od oka procenili da je čak i veći.

Međutim tačna dužina bila je 54cm, ujedno i najveći lipljen kog sam ulovio do sada. Nakon fotografisanja za uspomenu zaplivao je u svoje odaje, u čarobnu reku Ljuču.

Fotografija: Predrag Ilić ( MamuTi Fly )

Pribor koji sam koristio:
Štap “SONAR” Nymph #1 10,2’
Čekrk Loomis & Franklin ULT #1-3
Nimfaroški kanap 0,55mm
Indikator Soldarini Two tone 0,20mm
Predvez Trabucco XPS ultra strong 0,125mm

Nimfa: Čaplja #16 otežanje 4mm tungsten

Srdačan pozdrav i “Bistro”
Autor: Sale Paunović ( MamuTi Fly )

Loading

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

*