U potoku pronašao dragulj od 100kg
Kraljevčanin u potoku pronašao dragulj od 100kg!
Geolog amater iz Kraljeva Pavle Todorović, sve do pre neki dan ni slutio nije da u njegovom kraju ima retkih dragulja, i to nadohvat ruke. U jednom od planinskih potočića pronašao je grumen poludragog ahata od stotinak kilograma.
Pavle Todorović kaže da meštani prave objekte od njega i ne znajući da kamen vredi.
„U okolini Čačka pravili su od ahata štale, deo ispred njih ili put. Možda pojedini meštani i znaju o čemu se radi, ali ima ga dosta i niko ga ne eksploatiše, i uzimaju ga kao što sam i ja pronašao kamen“, objašnjava Todorović za Tanjug.
Od ovog kamena će, kaže Todorović, najpre izdvojiti jalovinu, a onda obraditi komade čistog ahata i smestiti ih u svoju zbirku plemenitih minerala. Ostatak će možda ponuditi i na prodaju, juvelirima za izradu nakita ili drugim zainteresovanim kupcima.
„Nuđeno je, koliko znam, Izraelcima da ga eksploatišu. Vidim da Slovenci nude po 50 evra za kilogram, a ovaj kamen ima stotinak kilograma, što bi bilo oko 5.000 evra“, priča Todorović.
Todorović sve ozbiljnije razmišlja i da pokrene sopstveni biznis zasnovan na pronalaženju i eksploataciji nalazišta dragog kamenja.
Padine Kopaonika, Goča, Stolova, pa i dolina Ibra sve do Mataruške Banje, bogate su dragim kamenjem poput opala, ahata, ametista, jaspisa, kalcedona, ali i „građevinskim“ kamenjem poput mermera, kvarca ili peščara.
Preuzeto: RTS
Komentariši