Tri dana upornosti

Tri dana upornosti

Reportaža sa reke Treska u maju

Bio sam na godišnjem odmoru i rešio da budem uporan i da probam svoju sreću/sudbinu, sa velikom ribom koja mi je nekoliko puta kidala tipet ili spadala sa udice.

Nekoliko godina unatrag na istom mestu oko 30m2 u srednje brzoj vodi uzima mi nimfu riba koja je veća od 70cm. Nikako da je stavim u meredov, samo je gledam kako se žestoko bori i kida mi tipet od oštro kamenje po kojem namerno udara glavom dok se bori. Sve su bitke bile kratke i nikad nisam imao kontrolu u tim bitkama.

To je to, ove godine odvojio sam 5 dana za taj teren na reci Treska u kome se nalazi ona pegava i žestoka lepotica. To je potez od oko 200 metara pun podvodnog kamenje, brzaka, plićaka i rupa od oko 2 metara … sve to je trebalo da se lukavo pretraži.

Uradio sam nimfe od 2.8 do 4.0mm tungsten na udicama #16 i #14 Dohiku.

Tipet za koji sam se odlučio je Sufix Duraflex 0.14mm. Štap Vision Nymphomaniac 10ft class 3#.

Prvi i drugi dan bilo je vetrovito i stvaralo mi probleme pri vođenje nimfe, ali bio sam i dosta uspešan za te uslove i upecao 10tak potočara između 30 i 40cm.

Treći dan imam odlične uslove za nimfarenje, slabi vetar, nivo vode bio je odličan, nije bilo nikoga na vodi, a bilo je neko slabo rojenje dok sam se oblačio.
Krenuo sam nimfariti nizvodno prema brani reke Treske. Upecao sam nekoliko lepih potočara i onda kad sam stigao do prve stene, dok sam podešavao sistem i menjao nimfu, na 10 metra od mene ugledao leđno pero velike ribe kako se za sekund pojavilo i nestalo.

U momentu sam na tipetu stavio hot spot fazan sa CDC na #16 i 2.8mm tung. Nije bilo vreme da menjam nimfu za emerger i pristupio sam mestu na oko 7-8metra i zabacio do same stene gde dubina je oko 60cm. Odmah sam imao jak i čvrst udar i moćno povlačenje u istom momentu uz kontru s moje strane. Kratki dril i onda je promenila pravac i prišla blizu mene na oko 3 metara. Štap savijen skoro do maksimuma, pa je opet promenila pravac i dril od nekolko metara i vratila se natrag prema steni koju je zaobišla i pokidala tipet od stenu. Bila je to divna potočara od 65-70cm. Sledio je emocionalni šok i razočarenje i 2-3 cigarete sam popušio da se smirim.

Onda novi tipet i idemo dalje i opet se ređaju prelepe potočare od oko 35cm među kojim i najlepša do sada koju sam upecao. Promena terena i opet štimanje tipeta i nova nimfa maslinasti fazan 4.0mm tung. na #14. Nekoliko zabačaja i tvrdi udar, kontra i …. dril … savijanje štapa … pumpanje… dril… nekoliko skokova po 30cm , žestoka borba od oko 5 minuta i prelepa potočara od 50+ je bila u meredovu.

Najlepša do sada koju sam ulovio

Slikanje, merenje i kulturno vraćanje u vodu. Rekao sam sebi dosta je za danas, idem na kafu i onda kući.
Dok sam uživao uz kafu i prirodu pored vode pun emocija, opet vidim neko rojenje. Uzimam štap i preskačem sva lepa mesta da što pre stignem na pikirano mesto od 30m2 na oko 800metara od mene.
Štelovanje sistema nova nimfa 3.5mm tung varijanta copper john na #14. Lagani pristup mesta i zabacivanje uporno 20min, i onda udar u sredini brze vode, sledila je jaka kontra i počela je borba sa još jednom velikom potočarom. Nisam mogao da je kontrolišem u brzaku, pa se štap savijao skoro do maksimuma. Ona izvlači, ja namotavam i tako 7-8 min sve dok ni je ušla u meredov. Bila je oko 55cm, lepa, strašno borbena i divlja. Fotografirao sam je i vrato natrag u vodi. Pozirao sam sa 2 velike potočare u jednom danu i jednom koja je otišla. Ali ona po koju sam ciljano išao 70+cm nije se pojavila.

Bistro svima Goran Stojmenovski

Pozdrav iz Revir Treska – Skopje Makedonija

Loading

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

*