Sušenje mušica na vodi
Sušenje mušica na vodi
Sušač mušica (Fly-protector)
Posle korišćenja mušice ili strimera na vodi, treba ih posušiti pa tek onda odložiti u kutiju, gde inače stoji (zbog udice na kojoj je napravljen-a). U slučaju da to ne uradite doći će do rđanja udice. Takva udica više nije sigurna i brzo će oslabiti i pući i pri najmanjem naporu.
Tada najčešće uzdišemo za ribom koja je otišla – a sami smo tome doprineli nebrigom o našim imitacijama.
Zbog toga su izmišljeni razni načini sušenja mušica ili strimera, od kačenja po kapama ili šeširima, kačenja po prslucima na razne vrste krzna ili veštačkih materijala, površina od foama ili policelona, plute, stiropora, … do najmodernijih magnetnih držača. Raznih je oblika s poklopcem ili bez njega.
Neki od sušača se mogu i kupiti (cene su do 50 eura), a daju se lako napraviti u kućnoj radinosti odlični sušači mušica – samo vam treba malo alata, spretnosti i mašte.
Bez njih ne idite na vodu!
Sušenje mušice za novi zabačaj
Postoje i određena hemijska sredstva i prahovi za sušenje te poznati Amadou, ali je prirodno sušenje najbolje. ja ih nekad sušim papirnom maramicom. Mušica se može osušiti i tzv „raspucavanjem“ kada se uradi par zabačaja mušice u vazduhu – bez spuštanja na vodu i tek se posle spusti na površinu vode -zabaci (dobro rešenje za suve mušice).
Interesantno rešenje je fly patch sa Novog Zelanda:
https://www.youtube.com/watch?v=HKs8aiJaFhk
Priredio IK/OnlineMušičar
Komentariši