Šešir kod mušičarenja
Šešir kod mušičarenja
Šešir pripada odevnim predmetima, a stavlja se na glavu. Izrađuje se od različitih materijala, različitih dezena i oblika. Sastoji se od “glave” u obliku kupole sa užim ili širim zavrnutim krilima koja predstavljaju obod. Nekada je bio obavezan deo odeće muškarca i žene.
Izrađuje se od različitih materijala biljnih vlakana, slame, dabrove ili zečije dlake, svile, vune, kože, platna, baršuna, a u novije vreme i od sintetike.
Može imati rupice za ventilaciju, kako se kosa i koža glave ne bi uparila. Koristi se još iz vremena praistorije, najviše kao zaštita od vrućine i kiše pri radu na otvorenom prostoru, ali ima i estetsku ili higijensku ulogu.
Šešir kao deo opreme mušičara
Mi mušičari šešir nosimo iz praktičnih razloga kao zaštitu od sunca i vetra, a dobro dođe i kada pada kiša. Postoje šeširi na koji se mogu dodati delovi platna kao dodatna zaštita za vrat i ramena. Neki šeširi maju pantljiku za vezivanje ispod brade (da ga vetar ne odnese). Postoje šeširi sa mrežom kao zaštita od insekata.
Mušičari koji lošije vide postavljaju na obod šešira pomagalo – Hat eyes
Na njegov obod ili traku oko kupole, neki mušičari kače mušice i strimere.
Mnogo mojih prijatelja mušičara obožava nositi šešir na glavi tokom mušičarenja. Ja sam više za kačket, jer mi je praktičniji!
Jedan od njih je i reprezentativac Slobodan Bobo Ivanović – LaBobo iz Novog Sada.
Ponekad ga i urednik ponese.
Priredio IK/OnlineMušičar
Dodatak: Šeširi još nekih poznatih mušičara
Komentariši