SBS Merkašev sedž
Jedan lep opis sedževa – tularaša dali su Goran Grubić i Aleksandar Panić:
“Tularaši (Trichoptera, caddis ili sedge flies) su jedna od najvažnijih hrana za pastrmke. Na našim rekama u jednom delu godine svakako su najznačajnija. U nekim fazama njihovog života veliki rojevi tularaša prilaze vodenoj površini i tada se pastrmke intenzivno njima hrane. Upravo zbog toga su plivajuće imitacije ovih insekata važne za ribolov i već vekovima se uspešno koriste u lovu, ne samo salmonida već i mnogih drugih riba. Godinama, međutim, nije bilo sasvim jasno zbog čega su te mušice uspešne. Naime, izletanje tularaša iz vode, odnosno oslobađanje krilatog insekta od lutkine košuljice koje se obično dešava tik ispod površne vode, dešava se vrlo brzo. Tularaš izleće iz vode iznenada i neko je taj proces veoma lepo uporedio sa kokanjem kukuruza (popcorn hatch). Međutim, svi znaju da suvi tularaši spadaju među najpopularnije i najuspešnije mušice i za to mora da postoji dobar razlog”.
Ovu imitaciju sedža ili tulara (cadisa) je izumeo poznati Jugoslovenski (sada Hrvatski) mušičar Mladen Merkaš Goranin. Radi se na udicama vel. 16 – 12.
Imitacija sedža je prosta i laka za izradu.
Materijal:
Udica vel 14 (standardna veličina u foto stripu)
Crni konac (u foto stripu korišćen beli + crni marker) veličine 6/0
Cdc pero tamnije nijanse – Savo Martinović
Zlatna lameta
Grizli pero petla (pakovanje pera Savo Martinović)
Zeleni zečiji dabing (Savo Martinović)
Lak ili super lepak.
Izrada KorakPoKorak (StepByStep)
Slika 1. Montiramo udicu u stegu, i postavljamo osnovni konac u visini kontra kuke.
Slika 2. Postavljamo cdc pero koje vezujemo za gornji deo, kao na slici
Slika 3. Vezujemo zlatnu lametu do cdc pera
Slika 4. Vezujemo pero grizlija petla do lamete
Slika 5. i 5a. Nakon što smo postavili pero, zeleni zečiji dabing, dabiramo (upredamo), oko osnovnog konca toliko da samo prekrijemo udicu, i koji ujedno predstavlja podlogu za ostale materijale, ne do samog okca udice već ostavimo nešto više slobodnog prostora za ostale materijale.
Slika 6. i 6a. Grizli pero namotavamo oko udice, u pravilnim razmacima, osnovnim konce kod glave udice prihvatamo pero, višak odsečemo.
Slika 7. Zlatnom lametom porebravamo telo udice, i kod okceta odsecamo višak.
Slika 8. Cdc pero prebacujemo preko tela udice, tako da cdc pero naslanja na vršne delove pera grizli petla. Pero prihvatamo osnovnim koncem kod okceta, a višak odsečemo.
Slika 9. Napravimo završni čvor kod glave tj. okceta udice i konac odsečemo. Lakiramo glavu ili kanemo kap super lepka.
Slika 10. Mušica je spremna za lov.
Napravite ovu mušicu u raznim veličinama, a možete i kombinovati materijale po svom nahođenju. Ova imitacija je jako lovna i neće vas izneveriti na vodi. Uspešno se koristi u Srbiji, BiH, Hrvatskoj, Sloveniji.
Bistro i vidimo se na vodi!
Ermedin Ćućević
Mušičarska sekcija Izvor Novi Pazar
Uz dozvolu preneto sa: http://msizvornp.weebly.com/step-by-step.html
Priredio za Portal Mušičar Ivan Korhner
Komentariši