Reportaža sa Đetinje
Reportaža sa Đetinje
Tri odlaska na reku po par dana
Na nekih 4 sata vožnje od Novog Sada, preko Šapca i Valjeva nalazi se jedna od, bar po meni, bogatijih salmoidnih voda u Srbiji – Đetinja. Od ribljeg fonda preovladava potočna pastrmka, lipljan i mladica.
Klena ima, ali dosta manje. Na Djetinji je režim ribolova uhvati i pusti u oba revira, i u varaličarskom i u mušičarskom. Važi republička dozvola bez ikakve doplate. Takođe su zabranjene kontra kuke na udicama. Kontrolu na ovom delu ribolovnog područja obavlja gospodin Radomir Đerić – pukovnik žandarmerije u penziji koji me je iskreno zadivio kako obavlja svoj posao, vojnički pedantno. Svakodnevni pregled dozvola, upisivanje i overavanje ulova. Isto tako ga možete često sresti kako kosi i održava ribolovačke staze, uređuje Staparsku banju. Bilo šta da vam ponestane dok kampujete on vam može doneti iz grada.
Moj prvi odlazak na Đetinju bio je u maju, a poslednji nedavno u septembru. Uglavnom smo išli u sastavu Branko Grahovac, Miljan Kašić (obojica varaličare) i ja kao jedini mušičar. Kampovali smo 3-4 dana u Staparskoj banji koja se nalazi na nekih 5km od Užica. U Staparskoj banji izvire voda koja je preko cele godine oko 33 stepena Celzijusa i ima lekovito dejstvo na organizam. Do nje se dolazi putem kuda je ranije išao voz uskotračnom prugom tzv. Ćira. Put je u prvih 2km asfaltiran, a dalje je nasut tucanikom, tako da i po najvećoj kiši se ne možete zaglaviti autom. U Staparskoj banji je i granica između dva revira, uzvodno je mušičarski, nizvodno varaličarski. Ja sam više zalazio u varaličarski revir, jer je lepše pecati u društvu. Bar kako kažu i lokalni ribolovci da je taj deo lepši od mušičarskog, ali ne mogu da sudim. Svakako ima lepih mesta gde je lako prići i razmahati se.
Maj – U maju je Đetinja bila poprilično visoka i brza, ali pastrmka je lepo uzimala nimfe i to uglavnom princa, fazanov rep i zečje uvo, a i pomenuti drugari koji varaličare imali su dosta ulova. Vodostaj umnogome zavisi i od ispuštanja brane na jezeru Vrutci, ali nema naglih dizanja nivoa.
Jun – Drugi odlazak u junu je bio još bolji. Reka i priroda prelepi. Pastrmka se, prvih dana, lepo dizala i kupila mušice sa površine. Najbolje se pokazao Adams na udicama od 10-14, Wolf-ove mušice za pretraživanje brzaka i Quill mušice. Poslednjeg dana se voda zamutila od par pljuskova, pravo oranje, uz postepen rast, pa par ribolovaca nije ni pokušavalo da peca i otišlo je. Mi smo ispijajući kafu na obali razmišljali o odlasku kada smo primetili neku aktivnost. Drugar na moj nagovor zabaci varalicu i upeca prvu poprilično veliku potočaru, zatim u 5 zabačaja još 4 ribe. Ostajemo! Upecali smo oko 45 riba po takvoj vodi. Ja sam imao na pink adamsa 20-tak riba… Neverovatan dan!
Septembar – Poslednji odlazak u septembru uglavnom je bio rezervisan za suvu muvu, isto Adams, i ostale imitacije sitnih jednodnevki na udicama 12-16 su takođe odrađivale posao. Zanimljivo je da imitacije tularaša nije htela da uzima.
Obavezno, ukoliko dođete na Đetinju, obiđite mesta nizvodno od Staparske banje (varaličarski revir), počevši od Staparskog vira, Galerije, Rajskih otoka do Sunčanog vira. Rajski otoci su poznati lipljanski deo i imao sam sreće da bocnem 4 lipca u tom delu. Zatim mušičarski revir, koga ću nadam se bolje pročešljati sledeće godine kad „navučem“ drugare na najlepši vid pecanja, mušičarenje! Bistro!
Sve fotografije koje su poslate su u galeriji!
Vladimir Dimitrijević
Komentariši