Reka Radika u Makedoniji
Radika je naša zasigurno najlepša reka u Makedoniji. To je čisto salmonidna voda i u njoj živi jedino pastrmka, mada u donjem toku pre njenog sliva u Debarsko jezero mogu se naći i krkuša, klen, škobalj, mrena i druga bela riba. Postoje tvrdnje da je u prošlosti Radiku nastanjivala i glavatica, međutim ako je i tako onda je više zasigurno nema. Prava šteta!
Ribolov na reci Radika je dozvoljen samo u danima vikenda (petak, subota, nedelja) i u danima državnih praznika. Ujedno dozvoljen je ribolov samo veštačkim mamcima, što podrazumeva spin i fly, (mada su ovde u Makedoniji dozvoljeni i vaser kugla i tirol, jer se tretiraju kao mušičarenje).
Sama reka je izuzetno lepa i tipična je planinska voda. Obzirom da prolazi kroz nacionalni park “Mavrovo”, ona se nalazi u nadležnosti službe nacionalnog parka. Postoji ribolovačka služba koja se brine o reci, ali i o celom parku uopšteno. Dnevna dozvola za ribolov iznosi 200 denara (3,5 eura), kako za domaće, tako i za strance. Na reci je dozvoljeno uzeti nekoliko riba (mislim da je 2).
Ribolovna sezona započinje 01. februara, a završava se 01. oktobra. Po meni najbolji periodi za ribolov su prvi mesec nakon otvora sezone (i pre topljenja snegova), mada sve zavisi od godine i vremenskih uslova, kao i zadnji mesec pre zatvaranja sezone.
Reka je prilično zahtevna za pecanje i uglavnom se prakticira nimfarenje (tu ne mislim na t.z. tirolac). Teška je to reka za kretanje, a riba izuzetno plašljiva. Vrlo su retki trenuci kada se može videti kako riba “kupi” sa površine. Voda nije previše bogata hranom i najčešće se sreću larve jednodnevki, kedisa i kamenjarki, ali je zato izuzetno bogata kiseonikom, dok je temperatura vode dosta niska tokom cele godine.
Pored celog toka reke ide i asfaltni put (u gornjem delu makadam) tako da je dostupna kolima u celom svom toku. Zbog toga, ukoliko se ide na pecanje u paru, poželjno je loviti po sistemu “dva ključa” kad se naizmenično ostavlja auto sa mesta na mesto, a partner u pecanju preuzima auto i odvozi ga povrh drugog ribolovca i tako redom cjeli dan. Time se dobija mogućnost pecati sam i pokriva se veći deo reke. Pecati sam je verovatno i najbolja opcija na ovoj reci, obzirom da je uska reka sa jako plašljivom ribom, pa kad jednom ribolovac “pretraži” teren za onog koji dolazi na isto mesto skoro da i nema šanse da nešto upeca. Bar ne u nekoliko narednih sati.
Reka ima izuzetnu providnost i jako je živopisna. Protiče kroz kanjon i obrasla je u drveću koje vrlo često pretstavlja problem za mušičarenje, ali za iskusnog mušičara i izazov.
Na svom putu od izvorišta na Šar planini na samoj granici sa Kosovom, pa sve do svog uliva u Debarsko jezero ona krivuda nekih 50km. Na tom putu priključuju joj se brojni potoci i nekoliko većih pritoka od kojih su najizdašnije vodom Mavrovska, Ribnička, Žirovnička i Garska reka. I one su bogate ribom, posebno Ribnička i Garska.
Ukoliko se želi ostati više dana na pecanju, postoje kapaciteti za smeštaj, ali ne pored same reke već u njenoj neposrednoj blizini, kao Motel Korab u selu Trnica, Hotel Tino u selu Janče ili privatni smeštaj u selu Rostuše koje je najveće selo u tom kraju.
Obzirom da je ovo nacionalni park, pa samim tim je divlji svet zaštičen, nije retkost videti divlje svinje, divokoze, lisice, vukove, ali i medveda.
Mire Mladenovski
Komentariši