Prva pomoć

Prva pomoć

crveni_kriz_600-300x252

Prva pomoć

Povodom Svetskog dana prve pomoći (8. septembra) da se malo podsetimo šta je to potrebno da se zna i da kod sebe ima svaki ribolovac koji ide na vodu. Posebno se to odnosi na nas mušičare koji lovimo ribe na “divljim” mestima (šume, kanjoni, mesta daleko od naselja, kamenjari, virovi, klizavo kamenje, velike reke, …).

Izloženi smo raznim uticajima na vodi ili obalama reka na kojima se krećemo. Treba biti staložen i miran te dobro promisliti o svakom narednom postupku. Ishitrenost zna dovesti do neželjenih posledica.

Problemi koji nas mogu zateći prilikom mušičarenja:

– Zavisno od doba dana ili godine, jako sunce, vetar, kiša, nepogode s grmljavinom, pa čak i sneg. Treba nositi zaštitna sredstva kabanice, jakne, kape, zaštitne kreme, naočale, …

– Krećemo se na terenima gde slobodno borave divlje životinje (lisice, dabrovi, vidre, manji glodari, razni gmizavci, otrovne zmije, ptice grabljivice, …). Pogledajte i u drveće pored kojeg se krećete. Oprez nikad nije na odmet!

– Posebno insekti znaju praviti velike probleme. Kao zaštitu od insekata treba nositi rukavice, majice dugih rukava, zaštitne mreže i zaštitne kreme.

– Treba biti oprezan i kad su biljke u pitanju koprive, ostruga, divlja kupina, ambrozija (alergija), bagrem, trnjina, divlja ruža, bršljan, trnje , …

– Posebno treba biti oprezan i ne jesti divlje voće i bobice, ma koliko na izgledaju privlačno.

– Voditi računa i o gljivama – ako niste sigurni ne berite ih!

– Nemojte piti vodu iz otvorenih vodotoka i izvora, bez obzira što vam govore da je čista. Sa sobom treba poneti flašicu sa čistom i sigurnom vodom ili čajem.

– Možemo stradati i od sopstvenog pribora, pri zabacivanju mušica ili strimera, poseći ruku najlonom kod vezivanja čvorova, oštetiti zube pri pokušaju presecanja najlona, držati u ustima mušicu ili strimer pre vezivanja, ubosti se udicom, poseći nožem, … Stvorite naviku da vodite računa o drugim mušičarima ili posmatračima i šetačima koji borave na obalama reka gde lovite, da ih prilikom zabacivanje ne zakačite mušicom ili strimerom. Dobro osmotrite gde ste i kada ste sami na vodi da ne oštetite štap ili strunu prilikom zabacivanja, ostanete bez omiljene mušice ili strimera koji ostanu na grani van vašeg dometa, i ne pokvarite sebi užitak!

– Takođe moramo biti oprezni prilikom kretanja kroz vodu i pre svakog koraka dobro razmisliti i pogledati gde stajemo. Treba na većim rekama nositi pomoćni štap za hodanje – posebno ako je prozirnost vode loša. Obuća koju nosimo mora imati odgovarajući potplat (filc, klinovi, ili gumeni đon, …)

– Pojas na našem kombinezonu (Waders) treba da je dobro stegnut da onemogući ulazak vode u kombinezon, ako se desi da upadnemo u vodu. Zarobljeni vazduh odmah odiže noge i tada je neminovno glava pod vodom, što može imati neželjene posledice, ako se mušičar ne snađe – pa čak i davljenje.

– Kod sebe treba imati baterijsku lampu koja može pomoći kod kretanja, ako nas zadesi kasno veče ili noć na void.

– Vodite računa kada se krećete ispod kablova s električnom energijom, da ih ne dodirujete štapovima za mušičarenje koji su od karbona – odličan provodnik

– Za vreme grmljavine bolje se skloniti nego biti na otvorenom, jer štapovi koje imamo “privlače” gromove. Bolje je odložiti štap od sebe na udaljenost veću od 20m

Crveni-krst22

Svaki ribolovac bi trebao imati priručnu apoteku koja treba da sadrži nekoliko stavari: bočica alkohola, bočica joda, kesica sode bikarbone, tablete protiv glavobolje i bolova, probiotik tablete, tablete protiv alergije, zavoj i malo vate, nekoliko zihernadli, žilet i kutija hanzaplasta takođe može pomoći. Obavezno poneti lekove svoje redovne terapije (ako je koristite). Mobilni telefon s adekvatnim brojem hitne pomoći može takođe biti od koristi. Sve ovo može stati u kesicu, torbicu ili kutijicu nekog od džepova na vašem prsluku ili torbici, a može vam puno pomoći kod pružanja prve pomoći, vama ili prijatelju koji je nastradao.

14m1

 

Moramo biti obučeni za pružanje samopomoći i prve pomoći. Trebamo dobro razmisliti o svojim postupcima i tako izbeći neželjene posledice! Bistro na vodi!

Ivan Korhner

Loading

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

*