Mladica nelegalno završava u restoranima

Mladica nelegalno završava u restoranima

mladica1

Mladica nelegalno završava u restoranima

Grupa od četiri ili pet ljudi već dve godine organizovano uništava riblji fond reke Vrbas nedozvoljeno loveći mladicu, koju kasnije nelegalno prodaje restoranima. To tvrde u Sportsko-ribolovnom društvu (SRD) “Banjaluka”, navodeći da krivolovci koriste podvodne puške.

“Takvu ribu nećete naći na njihovom meniju. Nju prodaju ‘ispod ruke’ i na preporuku”, ističe Marinko Popović, koordinator čuvarske službe SRD “Banjaluka”.

Kada se uzme u obzir činjenica da kilogram mladice na crnom tržištu košta 40 maraka, a da one mogu narasti do dvadesetak kilograma, jasno je da krivolovci u ovome vide izuzetnu priliku za zaradu. Nezvanično, mladicu u nekim restoranima prodaju i za 60 maraka po kilogramu.

“Krivolovom se bavi organizovana grupa. To funkcioniše otprilike na sledeći način: jedan od njih roni i podvodnim puškama lovi mladicu, dvojica su na obali, a jedan vozilom obilazi teren. Zbog toga im je teško prići blizu i uhvatiti ih”, priča Popović.

Prema njegovim rečima, ova grupa čini krivično delo jer nije dozvoljen lov ove ribe, a pogotovo ne podvodnim puškama – harpunima.

“Jedino rešenje je da se zabrani ronjenje ljudima koji ne bi imali dozvolu SRD ‘Banjaluka’. Obala Vrbasa duga je stotinak kilometara i trojica čuvara, koliko nas ima u službi, ne mogu je sačuvati”, kaže Popović.

Zbog svega ovoga, Udruženje “Mladica” se obratilo Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS za pomoć.

“Predložili smo projekat ‘Oživimo našu reku’, koji predviđa niz mera, a očekujemo da se i policija aktivno uključi u pronalazak krivolovaca. Koliko je stanje alarmantno pokazuje činjenica da i sportski ribolovci tokom cele sezone ulove samo jedan ili dva primerka mladice, a sve teže to za rukom polazi i krivolovcima”, kaže Bojan Grubješić iz Udruženja “Mladica”.

Prema njegovim rečima, i sudovi bi trebalo da budu efikasniji, jer krivičnih prijava ima, ali one ili zastare ili se krivolovci izvlače sa “simboličnim kaznama”.

Zoran Kovačević, pomoćnik ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, očekuje da Udruženje uskoro dostavi sve raspoložive pisane dokaze o krivolovu, kako bi Poljoprivrednoj inspekciji izdali nalog za kontrolu.

“Prema informacijama koje sam dobio, stanje je alarmantno i sigurno je da će ribolovci imati našu podršku. Više informacijama imaćemo posle inspekcijske kontrole”, rekao je on.

Darko Ćulum, bivši načelnik CJB Banjaluka, kaže da je upoznat s problemima krivolova na Vrbasu i da je ranije bilo slučajeva lovljenja ribe eksplozivom ili strujom, što je, kao i upotreba harpuna, nedozvoljeno.

“Policija će se aktivno uključiti u sprečavanje krivolova”, rekao je on.

Pored svih pokazatelja koji upozoravaju da je mladice sve manje, kako u Vrbasu, tako i u ostalim rekama BiH, činjenica je da je ova vrsta ribe uvrštena u Crvenu knjigu ugroženih vrsta Međunarodnog saveza za zaštitu prirode i prirodnih resursa. To samo potvrđuje da je mladice sve manje.

*Izvor: www.nezavisne.com

Loading

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

*