Mitchell mašinice i čekrci
Mitchell (Mičel) je nastao 1939 godine u dolini Arve kraj francuskih Alpa u gradiću Kliz (fr. Cluses), Francuska u tadašnjoj fabrici satova.
Ovo je slika Starog mosta iz 1834. i zgrade u gradu Kliz u kojima je sve počelo. Ove strukture su i dalje tu i koriste se do danas!
Sredinom 1930., Charles Pons vlasnik Carpano&Pons, zaposlio je, Maurice Jacquemin diplomiranog inžinjera na francuskom nacionalnom koledžu za mehaniku u Parizu.
Maurice Jacquemin je otac moderne mašinice.
Moris, glavni inženjer, verovao je da može da proizvede mašinicu koja nije samo običan kontejner za strunu, već i precizan alat koji bi zabacio na veću daljinu sa preciznošću i mogao da povrati konopac bez zapetljavanja. Posle godina istraživanja i razvoja, rođena je Mičelova mašinica (rolna) koja se okreće, što je u mehanici i izgledu značajno odstupanje od rolnica svog vremena.
Prvi prototip je završen 1939.
Prva mašinica je lansirana 1942.
Ubrzo doživljavaju meteorski uspon.
Mitchell mašinice proizvedene su od 1939. do 1989. godine.
Dobile su ime po sinu Maurice Jacquimin-a Michel, ali je francuski zakon zabranjivao da se vlastita imena koriste kao nazivi robnih marki proizvoda, pa tako i anglizovano ime u Mitchell
U to vreme kao da ništa ne može zaustaviti brend Mitchell. Svaki dečak je težio da poseduje Mitchell, a svaki pecaroš je sigurno imao bar jednog, a mnogi su imali više.
Jubilarni 20.000.000 primerak (1971.)
Mitchell čekrci
Pored mašinica tu su bili i čekrci za mušičarenje.
Mitchell ih je pravio u 8 modela, koji su u to vreme unapredili mušičarenje i utrli stazu za mlađu braću koje danas imamo na našim mušičarskim štapovima.
Najpoznatija među njima je model 710 koji je proizveden u neverovatnih, za to vreme, 216.070 komada.
Krajem 80-ih završavaju se zlatne godine Mitchell-a.
Godine 1990. kompanija Mitchell je zauvek zatvorila svoja vrata u Francuskoj. Nakon toga i do danas, Mitchell je samo ime brenda.
Ali ne i za milione ribolovaca koje su usrećile i pozivale na vodu, među kojima su bili i naši dedovi i očevi, zbog kojih većina nas čita ovaj članak i razmišlja o vodi, jer stojeći tamo svet izgleda drugačije.
Danilo Popić
Komentariši