Mekousna pastrva – “Solinka”

Mekousna pastrva – “Solinka”

solinka web

MEKOUSNA PASTRVA (SOLINKA)
Salmothymus obtusirostris salonitana Karaman, 1926.
Endem: mekousna pastrva “solinka”

Područje Balkanskog poluotoka nikada nije bilo jako zahvaćeno klimatskim impaktom ledenog doba. Stoga je ono služilo kao utočište brojnim vrstama sjeverne i srednje Evrope. Upravo to je razlog što na ovom području iz nalazimo izuzetno visok stupanj biodiverziteta.

Hrvatska je u svjetskim ihtiološkim krugovima poznata po postojanju brojnih endemskih vrsta i podvrsta riba. Ti endemi su naročito rasprostranjeni na području rijeka jadranskog sliva, pa gotovo u svakoj nalazimo barem jednu endemsku vrstu. Tako u našoj rijeci Žrnovnici živi endemska podvrsta mekousne pastrvu tzv. “solinka” koja postoji samo u rijeci Žrnovnici i Jadru i nigdje u svijetu.

Prirodno stanište mekousne pastrve

Podvrsta mekousne pastrve ″solinka″ (S. o. salonitana) naseljava kratke kraške rijeke Jadro i Žrnovnicu, koje se ulijevaju u more u blizini grada Splita. Ukupna duljina Jadra je 4,5 km. Iako se vodom iz rijeke Jadro opskrbljuje grad Split i njegova okolica, područje sliva te rijeke izuzetno je podložno onečišćenju. Žrnovnica je kratka, kraška rijeka, dužine toka od svega 5,3 km. Prije izgradnje brane kod Prančevića rijeka Žrnovnica nije imala je stalan tok. Za vrijeme ljetnih mjeseci rijeka je presušivala, pa stoga ihtiofaune u njoj nije bilo. Kad je prije 25 godina, brana izgrađena, rijeka je dobila stalan tok. Tada su prof. Pažur sa Agronomskog fakulteta i gosp. Ritterman, vlasnik obližnjeg ribogojilišta, prenijeli dio populacije mekousne pastrve iz rijeke Jadro u rijeku Žrnovnicu. Danas je Žrnovnica postala pogodna i za druge vrste riba, pa uz mekousnu pastrvu nalazimo kalifornijsku pastrvu i jegulje. Analizom su rasta i kondicije mekousne pastrve u rijekama Žrnovnici i Jadru uočeno je da ona ima dobar rast u oba staništa, no bolji rast ipak pokazuje u rijeci Žrnovnici. Stoga se translokacija u novo stanište u ovom slučaju pokazala kao dobar postupak za zaštitu ove ugrožene vrste. Djelomično slabiji rast u rijeci Jadro objašnjavaju time što je Jadro znatno više pod utjecajem čovjeka, od vodnih regulacija do izuzetne naseljenosti uz rijeku. Osim toga u rijeci Jadro postoji mnogo veća vrsna kompeticija.

Osnovne karakteristike mekousne pastrve

Mekousnu pastrvu karakterizira zaobljena njuška, usta su joj mala i mesnata, a gornjovilične kosti su i kratke i široke. Kao i druge podvrste, ima velik broj piloričkih nastavaka, do 81. Leđa su sivkasto-žuta bez točaka, crne točke se nalaze samo na prednjem dijelu tijela, a crvene se pružaju po čitavom tijelu. Peraje su bez točki, a dok jedino na leđnoj nalazimo. Broj žbica u perajama je D IV 11, a IV 9, V II 8, P I 12, C 19. Živi u mirnim tokovima rijeka. Hrani se gamarusima, malim puževima i insektima. Mrijesti se u ožujku. Početak mrijesta mekousne pastrve u Žrnovnici u trećoj, a puni mrijest u četvrtoj godini života.

Autor: Web Žrnovnica

 

Loading

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

*