Japanske leteće lignje

Japanske leteće lignje

Flying_Squid

Japanske leteće lignje
Naučnici našli objašnjenje njihovog „leta“

Misteriozne leteće lignje iz Japana zaista postoje i, verovali ili ne, one mogu da lete brzinom od 40 kilometara na sat, što je brže od najpoznatijeg sprintera – Jamajčanina Juseina Bolta.
Naučnici konačno imaju objašnjene za ovu nesvakidašnju pojavu. Biolozi sa univerziteta u Hokaidu razotkrili su tajnu misterioznih japanskih letećih lignji koje već duže vreme fasciniraju kako Japance, tako i sve koji su ovaj neverovatni fenomen gledali na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=L0mxHIcaug0
Ovaj glavonožac uspeva da “poleti” tako što iz tela ispusti vodu pod velikim pritiskom i na taj način se pokrene na “mlazni pogon”, objašnjavaju biolozi. Još kada u vazduhu rašire svoja peraja poput krila, ovaj prizor zaista izgleda kao da lete nad površinom mora.

Flying Squid Species in mid-air (Ommastrephes bartramii). Extremely rare unusual image. South Atlantic Ocean. MORE INFO: Flying Squid use membranes between their tentacles (visible on pic) & two fins at the rear of the mantle to glide through the air in a similar way to flying fish. These unique adaptations allow them to avoid predation more easily. Ommastrephid squids are among the strongest swimmers in the Cephalopoda. A number of species are fished commercially. This particular species (Ommastrephes bartramii), is commonly known as "Neon Flying Squid" due to its colouration and its ability to glide over the ocean surface as seen in the photographs. Please note that this is a genuine image of a wild animal in its natural environment. It is not a digital manipulation.

letece lignje sema like-lightningthis-species-oceanic-squidfly-moremetresfeetthroughair-s-_tmbp

Dok leti, lignja ostaje u vazduhu oko 3 sekunde, a na ovaj način pređe oko 30 metara.

– Postajale su brojne glasine o letećim lignjama, ali do sada niko nije objasnio kako one to čine. Mi smo dokazali da one zaista lete – kaže biolog Jun Jamamoto.

flyingsquid

Lignja “na mlazni pogon” može da dostigne brzinu i od 40 kilometara na sat, što je brže od najbržeg čoveka na svetu – sprintera sa Jamajke Juseina Bolta čija prosečna brzina na Olimpijskim igrama u Londonu je iznosila 37 kilometara na sat.

Sa: nadlanu.com

 

Japanska leteća lignja ili pacifička leteća lignja (lat. Todarodes pacificus) zaista može da leti, tvrde naučnici, koji su objasnili ovaj fenomen.
http://www.navodi.com/2013/02/naucnici-potvrdili-pacificka-lignja-zaista-moze-da-leti/

Loading

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

*