Gibraltar na Dunavu

Gibraltar na Dunavu
PETROVARADINSKA TVRÐAVA
Gibraltar na Dunavu, kako još nazivaju Petrovaradinsku Tvrđavu građena je punih 88 godina po nacrtima markiza Sebastijana Vobana francuskog vojskovođe, arhitekte i pisca koji je živeo u doba Luja IV.
Tvrđava koja je postala simbol Novog Sada i Petrovaradina građena je za vreme vladavine austrijskih vladara i to njih čak šestoro Leopolda I, Josifa I, Karla VI, Marije Terezije i Josifa II.
Tvrđava je sazidana na steni koja je od davnina imala dominantan geografski i strateški položaj. Tako su arheološka iskopavanja pokazala da je tu boravio čovek još u starije kameno doba, da su je naseljavali Kelti, Rimljani, Huni, Avari, Vizantijci, sve do osvajačkih pohoda Turaka koje su Austrijanci definitivno potisnuli i izgnali 1687.
Pet godina kasnije austrijska monarhija počinje sa gradnjom Tvrđave, impozantnog i veoma kompleksnog vojnog objekta koji će odoleti nasrtajima svakog neprijatelja. Nekoliko vekova kasnije, Tvrđava je u potpunosti izgubila svoju prvobitnu, odbrambenu ulogu i postala turistička atrakcija, omiljeno izletište Novosađana, meka za mnoge umetnike koji su prostor za rad i nadahnuće za svoja dela pronašli baš ovde, posmatrajući Novi Sad i Dunav. U novije vreme je, sada već poznati muzički festival Egzit u Tvrđavi pronašao svog domaćina.
I pored toga što Tvrđava živi neku svoju priču, mnogi koji je vole, koji je poznaju konstatuju kolika je šteta što se u nju ne ulaže i što se ne obnovi na način koji bi privukao još više ljubitelja istorijskih spomenika i drugih koji bi mogli da uživaju u ovom zaista jedinstvenom kompleksu.
Pre nekoliko godina bilo je reči o tome kako bismo mogli da konkurišemo, da Tvrđava bude pod zaštitom Uneska, što bi značilo da možemo računati i na novčana sredstva za obnovu Tvrđave. Još uvek se radi na prikupljanju dokumentacije i na preimenovanju Tvrđave u kulturno dobro od nacionalnog značaja, što je preduslov da se neki objekat stavi na listu. A tek pošto predamo svu potrebnu dokumentaciju Unesko će reći svoje.
Svastara.rs
Komentariši