Entomologija III: Kamenjarke
Entomologija: KRATKA ENTOMOLOGIJA ZA MUŠIČARE III DEO
Na početku bavljenja najdražim sportom, svaki je mušičar barem jednom došao u situaciju, da se upita: »Šta sada da navežem na kraj predveza, kad sam sve svoje (isprobane) adute probao i nijedan ne radi. Tada bi mu svakako bio potreban savjet iskusnijeg kolege, koji bi mu savjetovao sledeće: »Pa okreni se malo oko sebe i vidjet ćeš šta se događa na vodi i oko nje!«
Sa time bih upozorio na male sitne letače, koje lete oko neiskusnog mušičara. Oni ih čak ni ne povežu sa hranom, sa kojom se taj tren hrani velika većina riba u okolini, osim ako mu taj letač ne upadnu slučajno u oko ili sleti na nos. A i to se događa u vrijeme njihovog plesa nad vodenom površinom.
Potreba za poznavanjem nekoliko osnovnih vrsta insekata je obavezna za svakog imalo ozbiljnog ribolovca, koji se bavi sa mušičarenjem, baš zato pažljivo pročitajte ovih nekoliko sledećih redaka i dobro pogledajte crteže.
Nastavak kratkog prikaza entomologije za mušičare. U prethodnom broju tekst i slike o Tularima.
Kamenjarke
Treća, za mušičare isto tako značajna skupina insekata, koju bih vam rado predstavio, su KAMENJARKE Lat. PLECOPTERA ( Slo. Prodnice, Eng. Stone flies). To su jedni od najvećih insekata, zato su za mušičare dosta važni, posebno njihov podvodni stadij. Životni ciklus kamenjarki je baš vezan za vodu, kao kod prijašnje dvije vrste jednodnevki i tulara. Tako i ovde polno zrela ženka odlaže, ovaj put u grudvicu slepljena jajašca na vodenu površinu. Više puta se ni ne dotaknu vodene površine, već tu lopticu spuste iz visine. Ona se u doticaju sa vodom razpukne i jajašca pojedinačno potonu na dno. Iz njih se u tri do četri tjedna izlegnu ličinke. One se drže dna i sigurnih skrovišta koje nudi kamenje i vodena vegetacija od jedne do dve godine, ovisno o grupi kojoj pripadaju. Jedino ličinke najvećih predstavnika roda kamenjarki, kao što je velika »Perle bipunctata«, (sovijak – lokalni naziv u BiH) koja dostiže i do 4 – 5 cm dužine, žive u stadiju ličinke i negdje do dvije godine ispod vodene površine. Samo kod te vrste insekata temperatura vode nema nikakvog utjecaja na njihov razvoj i rast. Zbog toga dođe do njihove preobrazbe u odrasli primjerak svaku sezonu skoro u isto vrijeme, mogli bi reći u isti dan. U razvojnom stadiju nimfe, ličinke su posve slične odraslim predstavnicima svoje vrste s time da nemaju krila već samo njihov zametak. Po svome izgledu vrlo sliče ličinkama jednodnevki, pa tako sa kreacijom nimfe jednodnevke dosta verno oponašamo i nimfu kamenjarke.
Kada nimfa sazrije i dođe njeno vrijeme za metamorfozu – preobrazbu, obično noću popne se po dnu na suho (kamen) gdje se odvije preobražaj u krilatog insekta. Literatura navodi da kamenjarke nemaju stadija penjača – emergera, kao ostale vrste insekata, koje se sa plivanjem upute sa dna prema površini, gdje se onda odvije preobražaj. One po dnu odšetaju na suvo. Tako ćete njihove košuljice – eksuvije naći pričvršćene uz vodeno kamenje ili najbližje grmlje. Spomenuo bih još da mužjak kamenjarke ima zakržljala krilca, dok ženke imaju četiri međusobno razdvojena pljosnata, prozirna krilca sa izrazitom ožiljenosti – venacijom. Kada insekt miruje krilca su položena tijesno uz tijelo u vodoravnom položaju.
Nastavak kratkog prikaza entomologije za mušičare u sledećem nastavku, koji će izaći u narednom broju lista Mušičar. Bistro
Vladimir Mikec Miki
Komentariši