„Bosnian natural waders“
„Bosnian natural waders“ –
Ono što razlikuje domaće od stranaca ili kako prepoznati domaćeg ribolovca
Rijeka Ribnik, dobro poznata svim ljubiteljima mušičarenja, čak i u vrelim letnjim danima kada se temperatura vazduha u Ribniku diže do vrtoglavih 40+stepeni, zadržava svoju hladnoću na +8 stepeni Celzijusa (kratak tok).
Iako su letnji dani veoma topli i sparni mnogi mušičari, koji dođu u Ribnik, nakon dužeg boravka u vodi, žale se na hladnoću. To, međutim nije problem lokalnom stanovništvu koje je odraslo na rijeci Ribnik. Đuro Vrtunić, magistrant međunarodnih odnosa, još od malih nogu svoj hlad u vrelim letnjim danima potraži u hladnim brzacima Ribnika.
„Još kao mali dječak sam sa ocem išao u ribolov na Ribnik, tada su on i nekolicina njegovih prijatelja iz neke njihove zeze lovili pastrmku i lipljena rukom u rupama ispod obala i krošnjama vrba kao i travi. To je bio jedan vid takmičenja za njih, ko će uhvatiti veću ribu rukom. Tako sam ja išao sa njima i gazio po hladnom Ribniku. Sećam se da su mi govorili da je najbitnije izdržati prvih 5-10 minuta, dok noge ne „utrnu“ onda je sve lakše, možete biti čitav dan u vodi – ne osjećate hladnoću.
Pošto sam mušičar i oprema za mušičarenje mi je stalno u kolima, često uzmem štap i u papučama i šorcu, nakon kafe u Komuni ili Aqua-i (restorani na Ribniku), lovim po Ribniku, kako je ovih dana tako vruće.
Obično se baš tada dese kapitalni ulovi lipljana i pastrmki. Kada me prijatelji mušičari, uglavnom stranci pitaju kako mi nije hladno, ja im kažem da ja na sebi imam waders (odelo), ali ga oni ne vide i da mi to zovemo „Natural bosnian waders“ (prirodno bosansko odelo), nešto kao iz poznate bajke Hans Kristijan Andersena „Carevo novo odelo“.
Tako napravimo malo šale i zezanja, jer ribolov i šala ne mogu jedno bez drugog“ – Završava svoju zanimljivu i šaljivu priču ovaj lokalni ribolovac.
Na fotografijama nekoliko lijepih ulova lipljana iz Ribnika. Sve ribe su vraćene nakon fotografisanja.
Prilog poslao Đuro Vrtunić
Ideja urednik Ivan Korhner
Komentariši