Bambula – tajna je u plopu

Bambula – tajna je u plopu
Muva koja je po mnogo čemu ne pripada vezivanju već modelarstvu. Ona prkosi klasičnom vezivanju muva sa perima, dlakom i drugim sličnim prirodnim i veštačkim materijalima. Mnogima se ne dopada, jer je dosadna za pravljenje, ali je isto tako mnogi obožavaju zbog njene uspešnosti na vodi.
Meni je mrsko zaista praviti ovu muvu, ali samo podsećanje koliko je uspešna na vodi vraća mi volju za deljanjem.
Na bilo kojoj reci na kojoj sam lovio klena bambula je ubedljivo najlovnija muva koju sam ikad napravio i pecao njome. Mnogo je slika ulovljenih klenova po forumima upravo na ovu muvu. Jednostavno klen je obožava, a i pastrmka se može uspešno loviti u pojedinim periodima kao i bucov.
Tajna je u plopu koji ona pravi pri padu na vodi. Zato zabačaj nikad ne treba da bude lagan, već da muva pljusne o površinu vode. Bambula treba da imitira pre svega tvrdokrilce koji nisu baš neki letači, a i njihov pad u vodu je obično nezgrapan, pa pljusnu. Tvrdokrilici se nalaze u priobalnom rastinju i zbog svoje nespretnosti ili vetra završe u vodi. Lak su obrok, a i prilično kaloričan i velik, tako da ga ribe, pogotovu klen, uzimaju odmah pri padu u vodu.
Bambula je nepotopiva jer se obično radi od balze ili poliuretana. Poliuretan je lakši za obradu i plovniji, ali je njegov prah, koji leti na sve strane, kada ga deljemo i oblikujemo – štetan. Ja ga lično izbegavam, ali ko želi može i njime da proba. Balza je teža, ali i njom se postižu odlični rezultati.
Zaštita je isto tako presudna. Mnogi koriste razne lakove, dvokomponetne lepkove, emajl kao i topljene ping-pong loptice u acetonu ili nekom razređivaču itd… Ja samo koristim super lepak 502 koji se može kupiti u gotovo svim kineskim prodavnicama. Sve zavisi koliko imate vremena kao i to da li ih radite za sebe ili za prodaju, ja gledam da se muva što pre napravi i osuši, a super lepkom je sve gotovo za manje od minuta.
Obično se boji lakovima za nokte i tu ima na stotine kombinacija, od klasične crne preko dekora ose, pa sve do ludih boja poput flurescetnih i tako dalje.
Za izradu nogica se može kombinovati pero petla, zečja dlaka, … a za vidljivost je najbolji polipropilen.
Udice se koriste razne veličine i modeli, ali najpopularnija je gamakatsu F15 #10 i C12FB #12 i #14.
Evo moje verzije ove poznate muve…
1 . Od materijala je potrebna balza, 502 lepak, udice koje koristim su gamakatsu C12FB no 12 i no 14.
2 . Za deljanje koristim žilet kao i šmirglu za oblikovanje tela buduće bambule
3. Većina ljudi pričvršćuje telo bambule koncem. Ja to radim samo nanošenjem 502 super lepka, sačekam koju sekundu.
4. Telo bambule mora imati žiletom urezan kanal. Stavljam ga na udicu i celo telo oblivam lepkom i ostavljam da se osuši koji minut (taj proces ponavljam dva puta).
5. Telo je sada čvrsto na udici i teško se odvaja od udice, bez upotrebe neke prekomerne sile. U ribolovu se nekada dešavaju nenadani udarci od kamenje i drveće tako pa se desi se pucanje tela.
6. Za bojenje koristim crni lak za nokte nanešen u jednom sloju.
7. Namotam nogice obično od braon ili crnog petlovog pera (nogice su tu zbog vizuelnog efekta, a ne zbog plovnosti kao na većini suvih imitacija). Zbog vidljivosti može se navezati beli polipropilen, ali ja ne koristim. Osnovni konac prilagodite boji bambule. Ja sam koristio crni.
8. Gomila bambula spremna za plopanje po vodi…
9. Položaj bambule na vodi.
10. Bambule iz Švedske. Na tamošnjim vodama koriste ih za pecanje kalifornijske pastrmke.










Ovo je samo jedna od mnogo mogućnosti, ali svakom ostaje da proba različite modele i veličine udica, boje i zaštite i prilagodi ovu muvu reci na kojoj peca, kao i ribama kojima se nudi. Možda izgled ove muvu ne obećava, ali svako ko je nije probao ja mu preporučujem …





Deljite i bistro!!!
Tekst i foto Jovan Ognjanović – Ogi
a sta je ovo “PLOPA”? Hvala unapred…
To zvuk koji se čuje kada bambula padne na vodu “PLOP”. Pored oblika, boje i veličine bambule to je ono nekad presudno što klena izazove da je uzme!
Plop je presudan, naravno pored boje i oblika bambule. Vrlo je bitno da bambula ima ravnotežu i da plovi ravnomjerno. Desava se da je izrađena tako da se prednji dio potopi u vodi, a zadnjica pluta… e tad nema nista od ulova.
Ispravka,izvini. Heo sam da pitam sta je balza i poliuretan? Gde ima da se nadje ili…?
Balza drvo u pločama širine 10cm i debljine od 1.5mm do 20mm i u štapićima malih dimenzija od 2×2 ili ⌀2mm do 30x30mm ili ⌀10mm, svetle je boje i s obzirom na težinu ima zavidan nivo čvrstoće.
Sitologika ih prodaje #sitologika
Balza je drvo koje je veoma lagano, meko i lako za obradu samim tim i plovno. Koriste ga modelari za izradu maketa, kao i neki proizvođači plovaka. Može se naći u Beogradu u radnji koja prodaje materijale za modelare.
Poliuretan ima penastu strukturu i nešto je poput čvrstog sunđera. Koriste ga proizvođači plovaka, tako da treba pitati njih jer oni imaju otpatke od proizvodnje koji se mogu iskoristiti za pravljenje bambula.