Kako je sve krenulo – Potezanke
Nastavljamo sa serijom tekstova o našim autorima koji su pisali po ribolovačkim časopisima na teme mušičarenje i izrade mušica u prethodnim godinama. Autor tekstova je Trajko Božinovski.
Kod lova suvom mušicom, pogledom pratimo njeno kretanje i pazimo da ne zapara površinu vode. Kod lova vlažnim mušicama i nimfama, mušice ne vidimo. Sav posao se svodi na održavanju mušice na željenoj dubini i njenom uzdizanju prema površini vode. U većini slučajeva kretanje mušice prilagođavamo brzini i dubini vode.
Posebno je interesantan lov potezankama. Početkom 90-tih u nekoliko napisa A. Urbana, na veoma dostupan način je opisao njihovu primenu i upotrebu. U nastavku pokušaću da prenesem njegova iskustva iz tog perioda i neka moja aktuelna zapažanja.
Šta su potezanke? Ova naša prelepa reč koja je ustaljena na bivšem YU prostoru, a koja se teško može prevesti na bilo kom drugom jeziku, objedinjuje nekoliko pojmova u zavisnosti od nekoliko kriterijuma.
Veštački mamci – potezanke, koji se koriste sa tradicionalnim mušičarskim priborom mogu biti:
– Strimeri (Streamers)
– Buktails (Bucktails)
– Kombinacija prve dve..
– Prizmatik ribice (Prismatic fish)
– Spineri
Strimeri se izrađuju najviše od pernatog materijala. O njima se dosta zna, zato ćemo ih ovog puta malo zaobići.
Buktails su potezanke izrađene pretežno od životinjske dlake. Složićemo se da je najpoznatija Muddler Minnow.
Treća kategorija – njihova kombinacija. Najpoznatija je GREY GHOST (Sivi duh). Kreator je žena Carri G. Stevens. Izradila ju je davne 1924 god. U njenu lovnost ne treba sumnjati, jer do danas nije pretrpela nikakve izmene.
Evo kako je svojevremeno vezivao A. Urban potezanku Grey ghost.
– Udica: vel.4 do 10, sa dugim hrbatom
– Konac: crni
– Podrepak: nekoliko namotaja pljosnate lamete
– Rebra: srebrena lameta
– Telo: narandžasta svila
– Nožice: pramen bele jelenje dlake, 4 nojeva isrpeka i 2 pera iz kreste zlatnog fazana
– Krila: 4 siva petlova pera i 2 simetricna pera srebrenog fazana
– Oči: 2 pera petla iz džungle
Kitnjasto i ne baš jednostavno. O ženskoj inventivnosti ne treba trošiti reči.
Prizmatik ribice Pored upotrebe već pomenutih materijala, potrebna je još i prizmatik folija koja razlaže svetlost kad padne na nju. Potrebne su i magične oči, t.j. oči čiji centralni crni deo se kreće pri svakoj vibraciji. Izrađuju se na dugim udicama od 1/0 do 6. Njihova izrada nije baš jednostavna, tako da i za njihovu popularizaciju izdvojićemo posebnu celinu.
Za sada evo fotografije jedne kreacije prizmatik ribice A. Urbana.
Spineri. Potezanke koje su kombinacija metala i perja (dlake). Valja napomenuti da se zadnje dve kategorije koriste i sa varaličarskim priborom.
Taktika i tehnika sa mušičarskog stanovišta zaslužuje posebnu celinu. Za sada samo najosnovnije: povlačenjem i provlačenjem mušičarske strune kroz prste ruke, potezanka menja smer, brzinu i dubinu kretanja. “Kretanje u tri dimenzije”- što bi rekao A. Urban.
Nadam se da će ovaj zapis sa opisima i fotosima u izvornom obliku rehabilitirati pomalo neopravdano zaboravljene potezanke.
Za ovaj prilog sam snimio originalne fotografije iz časopisa.
Trajko Božinovski
Komentariši