Tamiška škola mušičarenja bucova II

Tamiška škola mušičarenja bucova II

Tamis ulov u boji web

Tehnike: Tamiška škola mušičarenja bucova II

Koliko je bila prilično loša sezona do meseca Oktobra 2010, toliko je Oktobar i Novembar pokazao svoju lepšu stranu za mušičarenje bucova.Tamiš se naglo spustio, izbistrio, keder se vratio na svoje pozicije, a tako i moj omiljeni predator.

Gurgler
U prethodnom broju Mušičara (17.) sam pisao da glavni adut „Opovački Gurgler“ nije davao preterane tj. skoro nikakve rezultate, dok je u ovom periodu on predstavljao pravog takmaca. U izvornoj Srđanovoj (op. urednika – Srđan Savulov dopisnik iz Opova, Srbija) varijanti na kojem je sem obaveznog crnog policelona dolazio i braon petao kao telo i rep, ja sam ga radio sa repom od bucktaila ili grizli perom, kojim sam takođe radio i telo. Udice koje sam koristio su Gamakatsu F16 i Kamatsu Streamer veličina #4, #6 i #8, kao i kratkim šaranskim udicama marke Gardner veličina #8 (fotografija 1).

Gurgler 1 web
„Opovački Gurgler“ (fotografija 1)

Lovnost obe muve nije dolazila u pitanje, jer u bucovskom cugu su znali da nateraju na napad i preko dvadesetak bucova za kratko vreme, a silina površinskog napada je skoro u svakom slučaju završavala sa lendovanim (prizemljenim) bucovom na obalu i sa vrlo malo nerealizovanih napada.

Oprema
U ovom periodu sam mušičario sa štapom Vision 3Zone #8 od 10ft i strunom Vision Attack #8 što je velika razlika u odnosu na prošlogodišnju sezonu u kojoj sam koristio štap #5, u većini slučajeva. Za predvez tj leader i tippet (meni je to za bucova iz jednog dela) sam koristio Gamakatsu FluoroCarbon debljina 0.21 ili 0.25mm, koji je sasvim dovoljan da zadrži i najkrupnijeg bucova. Korišćenje tanjih predveza ne opravdavam iz razloga što nisam primetio nikakvu razliku u lovnosti. Pošto su moje ribe sve C&R nisam želeo da rizikujem eventualno kidanje predveza sa nekim kapitalcem, koji bi najverovatnije kasnije uginuo sa strimerom u ustima.

Bucov ulov 2 web

Kada i čime?
U ovim poslednjim mesecima 2010 godine jutarnje i večernje mušičarenje su davali najbolje rezultate, dok je čuveno raubovanje bucova u najtoplijem delu dana redovno izostajalo. Rani jutarnji časovi, posle smuđevog cuga, su bili najizdašniji i po pravilu su davali najkrupnije komade, ne retko i preko 10-ak kilaša. Bucovi su se dizali i kretali jatno da love kedere sa spektakularnim površinskim raubima. Pažljivo serviran Gurgler, na pravo mesto, u tim časovima, je bio više nego atraktivan za gladne „srebrne jurišnike“ kojem nisu uspevali da odole.
Takođe bih izdvojio još jedan top water strimer koji po svojoj lovnosti u ovom periodu nije ni malo zaostajao. To je Minni Popper (fotografija 2) sa glavom od balze ofarbanom u crnu boju i repom od Grizzli pera.

2.minni popperi web
Minni Popper (fotografija 2)

Malo je komplikovanija izrada, jer zbog čvrstoće i otpornosti na habanje sam ga radio sa 2 premaza epoxi smole, prvi korak pred farbanje i drugi, kao završna zaštita posle boje.

U poslednjem delu sezone sam razmišljao o tome kako da uradim neki strimer koji će biti čak možda i lovniji od Gurglera i gore pomenutog Minni Poppera, naravno i on mora da bude Top water akcije, jer je bucovski napad po površini i vizuelni efekat ono što me ubedljivo najviše privlači u mušičarenju. Tako sam došao na ideju da uradim nešto slično sa crnim policelonom, ali sa drugačijim telom. Moralo je još mnogo više da liči na original njegovu hranu – ribicu, a takođe je moralo da ostavlja trag po površini vode kao ribica u begu.

Posle nekoliko testiranih varijanti navezao sam po meni najbolji površinski strimer za bucova ikad „Tamiš Deer Hair Minnow“ (fotografija 3) koji je već prvim izlascima na vodu dokazao moje pretpostavke sa gomilom ulovljenih riba.

3. tamis deer hair minnow web
„Tamiš Deer Hair Minnow“ (fotografija 3)

Od materijala za njegovu izradu je potreban već pomenuti crni policelon kao leđa zatim celokupno telo se radi od srneće dlake i šiša u oblik ribice, a za rep je obavezan crni marabu. Udice sam koristio veličina #4 i #6. Pošto je strimer izuzetno lagan i (jedini materijal na njemu koji koliko toliko pije vodu je marabu pero) veoma je prikladan za daleke izbačaje i slabijim klasama štapova.
bucov obrada web
Nosim se mišlju da predstojeću sezonu 2011 najviše forsiram baš ovaj strimer i to sa štapom klase #4 sa kojim bi bio pravi užitak loviti krupne bucove kilaše.

Bistro!

Autor: Nebojša Pavlović – Šone

Loading

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

*